Σάββατο 21 Αυγούστου 2010

Σκορπάει τρόμο η Τσέλσι!

Είναι να την φοβάσαι! Μετά τo 6-0 την πρώτη αγωνιστική στην Γουέστ Μπρομ, η Τσέλσι συνέτριψε εκτός έδρας την Γουίγκαν με το ίδιο σκορ και σκορπάει στον τρόπο στo ξεκίνημα της Premier League!

Κάθισε εκεί από την πρώτη αγωνιστική και δεν δείχνει διάθεση να πέσει.

Η Τσέλσι πέρασε άνετα από το JJB με 6-0 σε βάρος της Γουίγκαν και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League. Δύο γκολ πέτυχαν Ανελκά και Καλού, μοίρασε ασίστ ο Ντρογκμπά, άνοιξε λογαριασμό ο Μπεναγιούν. Κλειστό ματς έγινε στο πρώτο μέρος, όμως στο 34' μετά από συνδυασμό του Ντρογκμπά με τον Ασλεϊ Κόουλ, ο τελευταίο γύρισε στον Λάμπαρντ ο οποίος πλάσαρε, ο Κέρκλαντ απέκρουσε και ο Φλοράν Μαλουντά στην κενή εστία άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το τρίτο φετινό του γκολ (0-1).

Στην επανάληψη για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι καθάρισε μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Νικολά Ανελκά, ο οποίος με δεξί διαγώνιο πλάσε στο 48' έκανε το 0-2 και στο 52' μετά από γύρισμα του Ντρογκμπά έγραψε το 0-3. Ο Ιβοριανός στράικερ έφτιαξε και το 0-4 για τους Μπλε, καθώς μετά από εξαιρετική ενέργεια από το κέντρο και κούρσα μέχρι την αντίπαλη περιοχή έδωσε σε κενό τέρμα στον συμπατριώτη του, Σάλομον Καλού, ο οποίος είχε πολύ εύκολο έργο. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-5 για να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και ο Μπεναγιούν, στο 93' με κοντινό πλάσε.

*Αυτή είναι η δεύτερη βαριά ήττα στην πλάτη της Γουίγκαν στο γήπεδό της σε δύο αγώνες της Premier League, καθώς την πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε με 0-4 από την νεοφώτιστη, Μπλάκπουλ.

*Τα δώδεκα γκολ έφτασε η Τσέλσι σε δύο αγώνες, ενώ δεν έχει ακόμα δεχθεί γκολ. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι την πρώτη αγωνιστική σκόρπισε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» 6-0 την Γουέστ Μπρομ.