Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010

Έγραψαν ιστορία οι Τούρκοι

Σε ένα από τους καλύτερους ημιτελικούς στην ιστορία του μπάσκετ, οι Τούρκοι πήραν την τεράστια νίκη, κόντρα στην Σερβία με 83-82, χάρις σε δίποντο του Τουντσερίν στο τελευταίο δευτερόλεπτο και θα είναι αυτοί που θα διεκδικήσουν το χρυσό κόντρα στην Αμερική.
Στην ιστορία θα μείνει ο ημιτελικός της Κωνσταντινούπολης, ανάμεσα στην Τουρκία και την Σερβία. Ένα καλάθι του Τουντσερίν 1'' πριν το τέλος και ένα κόψιμο του Ερντέν πάνω στον Βελίτσκοβιτς, αμέσως μετά, χάρισαν στους διοργανωτές τη νίκη, την συμμετοχή στον τελικό και το μετάλλιο ανεξαρτήτος αποτελέσματος κόντρα στην Αμερική.

Στο καθαρά αγψνιστικό μέρος εξ αρχής φαινόταν ότι τα πάντα θα κριθούν στο τέλος.Η Σερβία,ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με τρεις πόντους (20-17).

Ίδια ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Ίβκοβιτς να είναι τρομερά εύστοχοι από την περιφέρει και έφτασαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 42-35.

Οι παίκτες του Τάνιεβιτς με μπροστάρη τον Τούρκογλου χρειάστηκαν μόνο τριάμισι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο για να ισοφαρίσουν σε 46-46, αλλά με ένα σερί 8-0 στο οποίο συνέβαλαν πετυχαίνοντας από ένα τρίποντο Τεόντοσιτς και Κέσελι έφεραν τη Σερβία ξανά στους οκτώ (54-46), για να λήξει η περίοδος στο 63-60, υπέρ των Σέρβων.
Στην τελευταία περίοδο, οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά από το 3-4, στην αρχή του ματς. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, ο Κέσελι με δύο βολές 28''πριν το τέλος έβαλε μπροστά τη Σερβία με 80-79.

Ο Ερντέν με κάρφωμα στα 16,8'', έκανε το 80-81, όμως ο Βελίτσκοβιτς έβαλε μπροστά τους Σέρβους με 82-81 στα 4,3'' πριν τη λήξη. Ο Τουντσερί μόμως στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το 83-82 αφήνοντας μισό δευτερόλεπτο στη Σερβία, η οποία επιχείρησε στην τελευταία φάση την μπακ ντορ πάσα στον Βελίτσκοβιτς, αλλά ο Ερντέν με κόψιμο σφράγισε τη νίκη για την Τουρκία.